Zuglói kertkapcsolatos oázis – ELADVA
Cél: értéknövelő beruházás/felkészítés utáni újra értékesítés
Ez az első olyan felkészítésem, amit kimondottan befektetésre vásárolt lakáson végeztem. A megrendelőm célja az volt, hogy értéknövelő felújítás után a lakást újra értékesítsük. A lakás Zuglónak egy kedvelt csomópontjában, a Paskál Fürdő szomszédságában található egy hangulatos 30-as évekbeli előkertes 6 lakásos társasházban.
Jó DIY alapok
A lakás előző tulajdonosa nagyon ügyesen, költségkímélő DIY (do it yourslef) megoldásokkal alakította ki a lakás egyedi hangulatát. A fürdőszobát csempefestéssel frissítették fel. A konyha mögötti – szinte plafonig érő – sötét kék csempét, egy téglahatású farost burkolattal borították. Az előszobában is egy szuper IKEA hekkeléssel találkoztunk, ahova különböző bútor elemekből raktak össze egy – a ferde előszoba falat tökéletesen követő – beépített szekrénysort. A hálószoba egy trópusi tengerpart hangulatát hozta fotó tapétával, fa burkolatokkal és hajólámpával. Ebben a videóban megmutatom, hogy milyen ügyesen volt ez a lakás feltuningolva az előző tulajdonos által. Ötleteket meríthettek, hogy mik azok a dolgok, amiket magatok is el tudtok végezni – ha elég bennetek a vállalkozó szellem és a kézügyesség – annak érdekében, hogy a lakásotokat kicsit feldobjátok optikailag eladás előtt, vagy ha csak meguntátok az otthonotokat és szeretnétek egy kicsit felfrissíteni azt.
Vajon mivel növelhetjük igazán az ingatlan értékét?
Ha viszont valódi értéknövelést szeretnénk elvégezni egy ingatlanon, akkor az olcsó optikai tuning már kevés. El kell fogadni, hogy az igazi értéknövelés nagyobb befektetéssel jár, de egyben jelentősebb mértékben meg is emelheti az ingatlanunk árát. Nekem ennél a lakásnál azon kellett elgondolkodnom, hogy milyen fejlesztéseket végezzünk el a lakáson ahhoz, hogy haszonnal továbbértékesíthető lehessen. A piacelemzés mindig segít ennek eldöntésében. Egyértelmű volt, hogy a konvektoros fűtést korszerűsíteni kell és hogy az „utolsó órás” átfolyós gáz bojlernek is mennie kell. És mivel a COVID alatt a kert az, ami a leginkább felértékelődött egy ingatlan esetében, így mindenképp a kert volt a másik fókuszunk. A lakás a társasház belső kertjéből nyílik, ahova egy a lépcsőházból nyíló ajtón keresztül lehet kijutni. És bár a kert nem tartozik kizárólagosan a lakáshoz, mégsem használja senki, mert csak ez az egy lakás nyílik innen, nincs is hova menni a kerten keresztül, a kertet két oldalról szomszéd házak kertjei határolják. Úgy döntöttem, hogy a már megszokott kert stagereimmel csináltatok ide egy látványra fullos, de gondozásilag igénytelen kis hangulatos kertet, amit a lakás leendő tulajdonosa anélkül élvezhet, hogy állandóan adjusztálnia kelljen.
További apróbb fejlesztések és az elmaradhatatlan esztétikai felújítások
A fűtés, melegvíz ellátás és kert fejlesztésen kívül igazítottunk a villamoshálózaton és a lámpákon, beépítettünk mosogató gépet a konyhába és persze a hálószoba sötétkék tengeri dekorját semlegesre váltottuk. Természetesen az egész lakás kapott egy friss festést. A falakról lejöttek az indokolatlan burkolatok és a burkolatokat takaró burkolatok. A fürdőben is visszabontottuk a vágóhíd szerű magas csempézést elegánsabb 140 körüli magasságra.
Ezután már csak a bútorozás és dekorálás maradt hátra, illetve a fotózás, és a marketing anyagok összerakása. A fotókat ezúttal testvérem, Erdőháti Áron készítette.
Értékesítés 1 hónap alatt
A lakás kerek egy hónap alatt találta meg új tulajdonosát. A kertért mindenki odavolt, így beigazolódott, hogy helyesen döntöttünk, amikor a kertre szántunk nagyobb összeget és odafigyelést. Sokan nézték befektetési céllal is a lakást, de végül egy fiatalember szeretett bele leginkább, aki életkezdő otthonnak, saját részre vásárolta meg. Neki készült!
Esztétikai felújítás: Kelencz Attila
Kert stagerek: Hajdú Zsuzsa és Duck Gábor
Fotók: Erdőháti Áron