Wekerle – fészekrakó otthon – 1 HÓNAP ALATT ELADVA
Megbízóim – a korábbi projektjeimből látva, hogy mekkora a kereslet Wekerlén a jó minőségű lakásokra – megbíztak, hogy keressünk felújítandó lakást és csináljunk belőle valami szépet. Meg is találtuk az ideális alapot, ezt a kivételes adottságú, előkerttel – azaz közvetlen kertkapcsolattal is (!) – rendelkező, átlagosnál nagyobb, jó műszaki, de kifogásolható esztétikai állapotban lévő, gyönyörű boltíves ablakokkal rendelkező lakást.
Mire figyeljünk a befektetésnél?
Wekerlén két nagyon vágyott adottság van: a harmadik szoba és a közvetlen kertkapcsolat. Az előbbit többnyire csak a beépített tetőterű lakások, házak tudják, az utóbbit pedig szinte csak a négyes ikerházak, azokból is többnyire csak a hátsó lakások. Wekerlén 100 éve minden lakás 45-49 nm-esnek és kétszobásnak épült. A hely paradoxona, hogy a kertvárosi, mesebeli, nyugodt környezet vonzza a családosokat, de a lakások igencsak szűkösek számukra. Így tudtuk, hogy akkor tudunk a piac számára valódi értéket teremteni, ha csinálunk egy harmadik szobát. Az már csak a hab volt a tortán, hogy találtunk egy olyan lakást, aminek a nagy hátsó kert mellett kis előkertje is van, közvetlen kijárással a nappaliból.
Igen lassan kerültünk birtokba, így volt idő tervezgetni. Közben a piac nekünk kedvezett. Az árak folyamatosan mentek felfelé a covid eredményezte kertvárosi kiköltözési hullámnak, a lassan kivezetésre kerülő családtámogatott hiteleknek, az iszonyatosan magas inflációnak és az elszálló anyag és szakember áraknak köszönhetően.
Az átalakítás megtervezése
Január első hetében végre elkezdődött a munka, szinte pontosan akkor, amikor egy évvel ezelőtt nekiálltam az első wekerlei megbízásomnak és végleg szerelembe estem a környékkel.
Attila, nekiállt bontani. A terv az volt, hogy a konyhából csinálunk egy harmadik szobát és konyhát átvisszük a nappaliba. Viszont valamit kezdeni kellett a kazánnal, ami a konyhában volt a kéménybe kötve. Azt a leleményes megoldást találtuk ki, hogy az előszoba falát megnyitva, a konyha (leendő szoba) felől pedig elfalazva a kazánt átcsatoljuk az előszobához. Így a kazán kikerült a leendő szobából és még egy kis előszoba ficak is kialakult. Ez szintén nagyon jól jött, mert a wekerlei előszobák nagy hátránya, hogy gyakorlatilag nincs bennük szabad fal a kabátoknak. Túl kicsik és legalább 3-4 ajtó nyílik belőlük (konyha, kamra/wc, fürdő, szoba).
Dönteni kellett a kazán sorsáról is. Működött, de régi volt. Nem akartuk, hogy egy szép, új lakásban olyan kazánt hagyjunk, ami bizonytalan ideig lesz csak működőképes, így a csere mellett döntöttünk. Jött a mumusnak számító kémény bélelés és meo, de legalább most vadi új kombi cirkó szolgálja a fűtést és adja a melegvizet is. Pár helyen a radiátorok is cserére szorultak.
Fűrészporos tapéta – 80-as évek glettje
Nagy feladat volt még a régi fűrészporos tapéták levakarása is. Erre már csak azért is szükség volt, mert a lakást dohányos emberek lakták. A nikotint beszívták a falak, így mindent le kellett vakarni.
Kérdéses volt a jó állapotú fürdő és a WC sorsa, amikben kicsit divatja múlt csempe volt, de még elfogadható. Úgy döntöttünk, hogy a vizes helyiségeket nem bombázzuk szét, inkább a berendezéssel színben hozzá igazodunk, hogy megszülessen a harmónia.
A kertben két egymásba épült kis tégla ház is volt, mindkettő borzasztó állapotban. Az egyik még az állattartó időkből maradhatott vissza. Életveszélyes volt és a renoválása rengeteg pénzbe került volna, így a bontás mellett döntöttünk. A másik házat meghagytuk és felújítottuk.
A megbízóim hobbi kertészek. Alig várták, hogy tavaszodjon és nekieshessenek a két kertnek. Nekik ez a szerelem, így hagytam őket érvényesülni. Az előkertbe teraszt építettek, növényeket ültettek, a meglévőket megnyírták, rendbe szedték és kitakarították a hátsó kertet is, felfrissítették a füvet.
Közben a házban elkészült a gépészeti átalakítás. Természetesen a villany hálózatot is feljavítottuk, a kiállásokat észszerűsítettük. Új vinyl padló került le az egész lakásba egységesen és persze megújultak a falak, beltéri ajtók is.
Megfelelő bútorozás
Mivel viszonylag kicsik a terek, így nagy gondot kellett fordítani a bútorok megfelelő méretére is. Elsakkozgattam egy ideig, mire mindenből megtaláltam az ideális méretet és formát, de végül április elejére megszületett a lakás.
Bátrabban áraztunk, mert a tulajdonosok ráértek kivárni a tökéletes vevőt. És nem is bántuk meg, mert a lakás alig több, mint egy hónap alatt nagyon boldog gazdára talált. A tulajdonosok maguk értékesítették. Nagyon büszke vagyok rájuk!
Fotók: Homoki István (a kevésbé profinak tűnő kerti fotókat én csináltam telefonnal :))