Újlipóti polgári garzon – ELADVA!

A lakás története

Aventura Apartment Rouge. Ez volt a neve az egykor turista szállásként hasznosított kis újlipóti lakásnak, amit 2008-ban vett a barátnőm és amit 2014-ben csaptunk hozzá a kis Aventura hálózathoz. Ez volt a szállásaim közül a „romantikus” választás. Csendes udvari lakás, igazi elbújós szerelmi fészek némi budoáros, némi vintage és a leleményesen össze gyűjtögetett, lomizott, örökölt bútoroknak köszönhetően némi romkocsma hangulattal.

Régóta Pécsre költözött Hédi barátnőm azonban idén úgy döntött, hogy végleg feladja a budapesti bázist és házat vásárol Baranyában, így a kis Rouge Apinak mennie kell. A megbízásom ezúttal így szólt: „Van 800.000 Ft om. Ennyit tudok a lakásra szánni. Költsük el úgy, hogy a lehető legtöbbet hozza a lakásnak eladáskor és készítsd fel úgy, hogy a lehető leghamarabb elkeljen.”

Adott egy keret – de mire is költsük?

Fel volt adva a lecke. Ehhez a felkészítéshez segítségül hívtam Bojtos Emesét, a Meshi Interior Blog íróját, igazi újlipótvárosi lokálpatriótát. Ha valaki, ő átérzi az újlipóti milliőt és az idő szűke miatt is jól jött a segítség.

Az biztos volt, hogy a régi konvektoros fűtést nem tudjuk korszerűsíteni a rendelkezésre álló keretből. Én az elektromos fűtést sem javasoltam, mert az a tapasztalatom, hogy még mindig nagyon idegenkednek tőle az emberek. Így a konvektor új, designos látványkonvektorra cserélése mellett döntöttünk.
Az ablakok felújítása nem fért a keretbe, de az ajtókat Hédiék saját kezűleg lemázolták, ami nagyon sokat dobott az összképen. Erre jött még egy teljes festés, amivel fehérre varázsoltuk az addig barack színű előszobát és fürdőszobát, frissességet, tisztaságot és világosságot kölcsönözve így ezeknek a sötét helyiségeknek.
A régi bükk parketta felcsiszolását javasoltam még, mert alapvetően jó állapotú volt, de már nagyon kopott, karcos volt a lakkozás rajta. A parketta csiszolás és a régi fa szegőlécek modern fehérre cserélése teljesen újszerűvé varázsolta a szobát.
A konyhát még én alakítottam ki anno, így az egész vállalható még most is. Oda csak egy alapos takarítás és dekorálás kellett.
A villanyvezetékek nagy részét pár hónappal ezelőtt áthúztuk, mert akkor – végső soron szerencsénkre – megadta magát. Így most a villany hálózatról is elmondhatjuk, hogy fel lett újítva.
A fürdőszoba sem éppen mai, de ami a nagy szerencséje, hogy minden csempe és szaniter hófehér benne, a zuhany kabint pedig szintén pár éve cseréltük, még a turistás időszak vége felé. Összességében tehát kaptunk egy igen jó állapotú lakást, amit akár hívhatunk felújítottnak is, ha összevetjük a piaci kínálattal.

Bútorozás újragondolása közel nulla forintból

Közben Emese megálmodta a bútorozást és a dekor koncepciót. Cél volt a kvázi nulla forint elköltése, a meglévő bútorok felhasználása, az berendezés modernizálása és egy kicsit frissebb enteriőr létrehozása úgy, hogy a polgári lakáshoz és a százéves épülethez igazodva becsempésszünk valamit a korábbi berendezés patinájából is. A vörös színnek mennie kellett. Lekerült a tapéta, a kanapé pedig egy bézs huzatot kapott. A felesleges bútoroktól megváltunk, a meglévőket pedig átrendeztük úgy, hogy jobban elkülönüljenek a funkciók: a nappali, a háló és a dolgozó rész.
A fekete könyvespolcot Emese galamb szürkére festette. Az antik gardróbszekrényt szerencsére mindketten imádtuk, így nem volt kérdés, hogy visszakerül az enteriőrbe. A dekorban a textileket sárga és szürke színben tudtuk elképzelni, a kiegészítőket pedig élénk kékben. A kék visszaköszön a konyha falán halvány árnyalatban, amit nem akartunk átfesteni, mert kimondottan jól állt neki és jó minőségű is volt.

Amikor azt gondolod, hogy ezzel már nem lehet mit kezdeni… De lehet!

Nagy fejtörést okozott még a lakáshoz vezető lépcsőház szakasz állapota, ami elég siralmasan nézett ki és persze a házra hiába várnánk, hogy kezdjen vele valamit. Emesének persze erre is volt ötlete, amit meg is valósított. A leomlott vakolatot falfix-szel átfújta, majd a még meglévő olajfestékkel megegyező színnel lefújta festékszóróval a vakolatlan részeket. Nyilván csak látszat megoldás, de sokat javított az összképen. Az ajtó két oldalára nagy növényeket tettünk ezzel is feledtetve kicsit a romos lépcsőházat.

 

A tulajdonos áldozatos munkájának és Emese segítségének köszönhetően ez a felkészítés tényleg 3 hét alatt valósult meg, igazi turbó tempóban úgy, hogy a költségek szigorúan a kijelölt szint alatt maradtak. A felkészítés egyes lépéseit nyomon követhetitek az saját facebook oldalamon kívül, az „Épül az álom otthonod az Újlipótvárosban” csoportban is. Lássuk a végeredményt!

Fotók: Homoki István

Nézd meg az első újlipótvárosi projektemet, a kis Aventura szálláshely hálózatom első tagjának, az Aventura Boutique Hostelnek az átalakulását.

Konyha utána
Fürdő előtteFürdő és előszoba utána