Kiadásra felkészítés egy lendületes ügyfél közreműködésével

„Ági, volna egy órád, hogy ránézz a Bajza utcai lakásomra, hogy mivel dobhatnám fel kiadás előtt?” – Ezzel a mondattal hívott fel egy cimborám, akit már vagy 25 éve ismerek és aki lelkesen követi minden munkámat. Neki is elmondtam – mint minden ügyfelemnek – , hogy a piacelemzés nélküli „ránézést” szakszerűtlennek tartom, de ha megelégszik a rutinból jövő felületes ötleteimmel, akkor állok rendelkezésére.

Az egy órából végül 2×3 óra tanácsadás lett. Az egy hetesnek szánt felkészítésből pedig egy másfél hónapig tartó alapos karbantartás, felfrissítés, takarítás, rendezkedés kerekedett.

 

Amit mindenképp szükséges megcsinálni

A lakás be volt rendezve, de egy jó ideje üresen állt és az előző bérlő is amortizálta egy kicsit. Így szükségessé vált egy alaposabb karbantartás. Voltak rozogább bútorok, illetve olyanok, amik megbontották a berendezés harmóniáját. Ezektől megváltunk, de minden lehetséges darabot és kiegészítőt megpróbáltunk megmenteni és felhasználni a kicsit fiús enteriőrbe. A piros konyhabútor nekem karakteres, modern hangulatot sugallt. Ehhez mindenképp szükségesnek éreztem, hogy modern, fekete lámpákra cseréljük a rattan lámpákat, amik sehogy nem illettek ide és a fényerejük sem volt megfelelő. Az új fekete lámpák „felhúzták” a kicsit régimódibb nappali szekrényekkel, illetve modernebbé tették az összképet.

A vizes berendezések gumi szerelvényeit is szinte mindenhol cserélni kellett. A használaton kívüli vízcsövek ki tudnak száradni, megrepednek és szivárgást okoznak.

 

Van, hogy az ügyfél elragadtatja magát…

Amikor az ügyfél a tizedik lámpát küldte át nekem azok helyett, amiket én kiválasztottam, hogy „esetleg ez?”, akkor éreztem, hogy itt valami önmegvalósításról van szó. Rákérdeztem és ki is derült, hogy Péter odavan a lámpákért. Elképesztően élvezte, hogy lámpákat válogathat. Hetek múlva küldte a fotót a felszerelt lámpákról, amik végül azok voltak, amiket az első tanácsadás alkalmával még helyben kiválasztottam neki.

Ilyenkor csak megjegyzem finoman, hogy rögzítsük, hogy ez a hatalmas lámpa kört már csak a saját szórakoztatására csinálta. A home staging nem igényelné ezt az elmélyülést. És azt sem, hogy az utolsó WC lámpát is cseréljük. De hát mindenkinek van gyengéje, ami végül több pénzbe kerül, mint amit szükséges lenne elkölteni. De az is fontos, hogy jól érezzük magunkat a felkészítési folyamat közben. Így nem szoktam gátolni az ilyen önmegvalósítási törekvéseket. 😊

 

Fotózás: lámpával vagy lámpa nélkül?

Örök küzdelem, hogy elhitessük az ügyfelekkel, hogy egy enteriőr fotó sokkal jobb lesz, ha nem kapcsoljuk fel a lámpákat. Ezt azért nehéz elhinni, mert a szemünk nagyon hangulatosnak látja a lámpa fényeket. Illetve sokan azt gondolják, hogy egy kevésbé fényes lakásba muszáj lámpát kapcsolni, hogy “lássunk”. Azonban ez nem így van. A fényképezőgép bármilyen fényviszony között képes világos képet csinálni, annak ellenére, hogy nem az a célunk, hogy becsapjuk a vevőt, bérlőt a valós fényviszonyok elrejtésével.

Emellett a fotózást technikailag nagyon zavarják a különböző színhőmérsékletű lámpák. Más fénye van egy konyhapult világításnak, más egy fürdőszoba világításnak, egy mennyezeti vagy asztali lámpának. Ezek mellett a mesterséges fények mellett nagyon nehéz a fotón visszahozni a tárgyak valódi színét. Ezért szoktuk lekapcsolni az összes lámpát és úgy fotózni a lakásokat. Így születnek a leginkább valósághű fotók a terekről. Persze létezik olyan technika amivel lámpa fényekkel is gyönyörű enteriőr fotók készíthetők. Az ilyen fotózás azonban sokkal több időt vesz igénybe és sokkal több pénzbe kerül, mint amit mi egy ingatlan fotózásra szánunk.

Végül itt is ragaszkodott hozzá a tulajdonos, hogy készítsünk az ő kedvéért felkapcsolt lámpákkal is fotókat, de a végeredmény meglepte. Nem számított rá, hogy valóban ennyivel jobban hozzák a valódi látványt a lámpa fények nélküli képek.

 

Végül a felkészített lakás annyira tetszett az ügyfélnek, hogy a hosszútávú kiadás helyett elgondolkodott a rövidtávú kiadás lehetőségén. Lássuk melyik irány lesz végül a befutó?! A tavaly ilyenkor kiadásra felkészített panel lakás tulajdonosa hasonló elszántsággal vett részt a home staging folyamatban, melyért meg is kapta jutalmát: az egy hét alatt megérkező stabil bérlőt, jó áron, aki a mai napig bérli a lakását.

Fotók: Homoki István

Nappali felkészítés előttNappali felkészítés után
Hálószoba felkészítés előttHálószoba felkészítés után
Konyha felkészítés előttKonyha felkészítés után
Fürdőszoba felkészítés előttFürdőszoba felkészítés után
Erkély felkészítés előttErkély felkészítés után