Alapfelkészítés = plusz 3 millió – 5 NAP ALATT ELADVA
Az alapok
Ezt a lakást 2008-ban, a válság előtti utolsó pillanatban vásároltuk még 100% bankhitelből. Akkor még volt erre lehetőség. Az akkor teljesen felújítandó sok apró sötét helyiséggel rendelkező lakást kicsit átszabtuk, felújítottuk és azonnal hozzácsatoltuk a hostel networkünkhöz. A lakás jól „dolgozott”, kitermelte a teljes hitelt, rezsit, biztosítást, üzemeltetést, karbantartást és még néha maradt is egy kis költőpénz a jobb hónapokban. Tehát viszonylag kis befektetéssel termelődött alattunk egy értékes újlipótvárosi ingatlan.
Csak a változás az állandó
2019 végén eldöntöttem, hogy bezárom a hostelt. Elég volt 14 év. Az apartmanokat ugyan tovább terveztem üzemeltetni, de azoknak a 2,5 hónap múlva megérkező Covid vetett végett. Befogadtunk ápolókat, mint oly sok apartmanos társunk, majd mikor tisztán látszott, hogy itt egy ideig már nem jönnek vissza a turisták, végleg lemondtunk a turisztikáról. A lakást átengedtük egy kedves fiatal párnak használatra, én meg belevetettem magam az új szakmámba, a home stagingbe.
Sose essünk szerelembe!
Az ingatlanbefektetés aranyszabálya, hogy sose essünk szerelembe! Én ezt az alapszabályt hágtam át, amikor Wekerlén belevágtam egy drága, nagyon hosszú ideig tartó, nagy szűk célcsoportú, kétes kimenetelű ingatlan fejlesztésbe. A Holland ház projekt szerelem volt első látásra, így nem csak azért nem kerül végül piacra, mert túl drága lett és mert túl sokára készül el, hanem azért is, mert meg szeretném tartani. Így történt, hogy ezt az újlipóti lakást be kellett áldoznom a szerelem projekt finanszírozására.
Amikor egy alap staging plusz 3 millió forintot hoz a konyhára
Ingatlanos kollégák unszolására már bérlőstül meghirdettem a lakást, próba szerencse alapon a turisztikás fotókkal. Mondanom se kell, hogy a megtekintéskori belakott, rumlis, állapot köszönő viszonyban sem volt a szép hirdetési fotókkal, így a vevő jelöltek nem igazán látták a lehetőségeket a lakásban. Toporogtak egy ideig a lakásban, majd ajánlat nélkül távoztak.
Aki profi az azért látta, hogy ez egy szuper adottságú lakás, így rögtön az első nap kaptam is egy egész jó készpénzes ajánlatot egy rutinos izraeli befektetőtől. Nem fogadtam el. Éreztem, hogy a lakásban van még pár millió, csak meg kell mutatni a vevőknek, mi rejlik a lakásban. De hogyan?
Mik a siker titkai?
1. A lakás legyen lakatlan
A cuki kis lakóim pár hét múlva kiköltöztek. Imádták a tárgyakat. Nagyon sok cuccuk volt, szanaszét a lakásban. Vittek mindent, vitték a plusz bútorokat is, amiket hoztak a cuccaik tárolására és amitől zsúfolt, sötét volt, az amúgy tágas, világos lakás. Mi pedig még aznap nekiestünk a lakásnak.
2. Kifestettünk
3. Alaposan kitakarítottunk
4. Kihoztunk pár igényesebb bútort a raktárból
5. Bedekoráltam a lakást
6. Újra fotóztattam
7. Majd odaadtam ingatlanosoknak egy hétre.
Egy hétig dolgozhattak vele, mielőtt magam kiteszem a hirdetést. Semmi nem motiválja jobban az ingatlan közvetítőket, mint hogy olyan lakást árulhatnak, ami „nincs piacon”.
És még kis se maxoltuk
A felkészítés csak mérsékelten volt szakszerű. Nem volt szívem megválni a népmesés festéstől a hálószobában, a kék festéstől a nappaliban, a hatalmas naptól, a közlekedőben elhelyezett kanapé kádtól és az egyik falon otthagyott 60-as évekből visszamaradt és megőrzött hengerelt falfestéstől. Ezek megosztó elemek, amiktől alapvetően meg kéne szabadulni egy felkészítés során, hogy ne akasszák meg a vevők fantáziáját és hogy minél semlegesebb „vásznat” lássanak, ahova beleképzelhetik a saját életüket.
De hát ezek a kis design elemek a mi kis gyermekeink. Népszerűvé tették a márkánkat és sok turistának okoztak örömet, nekünk pedig pénzt hoztak. Rokonaink, barátaink készítették őket nagy gonddal. Az apartmannak emiatt volt a neve Aventura ART Apartment. Így a „műalkotások” maradtak és továbbra is művész lakás hangulatot kölcsönöztek a lakásnak. Inkább a dekorációt próbáltam hozzá igazítani a meglévő színvilághoz. A végeredmény finoman szólva is eklektikus lett.
A hatás így is óriási volt
A lakást naponta kb hárman nézték felkészítés után. Egymásnak adták a kilincset az érdeklődők és az 5. nap megjött a készpénzes vevő, aki 3 millióval magasabb árat adott, mint az izraeli másfél hónappal azelőtt. A felkészítés előtti és utáni állapotról videókat is találsz a facebook oldalamon.
Én pedig nagyon boldog voltam, mert most már a Holland Ház biztos megmarad és talán a turisztikába is visszalépek vele.
Fotók: Homoki István