Klasszikus Home Staging érdi családi házban

Van 1 millió forintom rá. Mit csináljunk?

Kedves visszatérő ügyfelem keresett meg ezzel a kérdéssel, amikor már eldőlt, hogy nem fognak CSOK-ot felvenni a feltételek szigorítása és a kamatok emelkedése miatt.

Ezt a megörökölt érdi családi házat szerették volna felújítani kicsit – akár a tetőteret is beépíteni – majd úgy értékesíteni. A kölcsön viszont nem lett volna elég egy tetőtér beépítésre és a teljes felújításra. Így a klasszikus home stagingnél maradtunk, amit saját forrásból tudott finanszírozni a megrendelő.

Maximálisan megbízik bennem, hiszen már két lakását is nagy sikerrel felkészítettem neki kiadásra: egy váci úti panellakást és egy balatonföldvári kis apartmant. Mindkettőnél nagyon kellett figyeljünk a költségek minimális szinten tartására, így a háznál is óvatosak voltunk a költség tervezésnél.

 

Első lépés: érzelmi elszakadás

Sok ügyfélnél tapasztalom, hogy a legnehezebb feladat a lakáseladáskor az érzelmi elszakadás. Ez a home staging alkalmazásakor különösen próbára teszi az eladókat, mert az elszakadást nem lehet elodázni a konkrét birtokba adásig. Nekünk a lakást már a felkészítés alatt el kell engednünk. Sőt meg sem tud kezdődni a felkészítés, amíg nem tudunk érzelmileg elszakadni a tárgyaktól, emlékektől, amik az adott ingatlanhoz kötnek minket. Egy örökölt lakás/ház esetén ez még nagyobb kihívás, hiszen szeretteink holmijától kell megválni, ami nagyon nem könnyű.

Az év eleji 8. kerületi projektemnél is így volt, amikor az eladó édesanyjától rámaradt régi, olcsó bútort be kellett építenem az enteriőrbe. A tulajdonos nem tudta elviselni, hogy a feleslegessé vált bútor a kukában végezze. Így a kis fiókos komód új fogantyúkkal megkezdte sokadik életét egy új tulajdonos mellett, aki kiadásra vásárolta meg a lakást teljes bútorzattal és dekorációval.

Ennek az érdi háznak az esetében is egy évig tartott, míg megszületett a döntés, hogy a háznak és így a sok – szülőkhöz, nagyszülőkhöz köthető – tárgynak „mennie kell”.

 

Második lépés: lomtalanítás – felkészítés első napja

A ház legnagyobb előnye – a nagy kertje mellett – a hatalmas beépíthető tetőtere, ami azonban színültig volt lim-lommal, amik az elmúlt évtizedek alatt több generáció által felhalmozódtak. Vettünk egy nagy lélegzetet – én is az ügyféllel együtt szolidaritásból – és hívtuk a sitteseimet, akik másfél nap alatt sok-sok kanyarral kiürítették a felső szintet. Persze közben szortíroztuk.

Ügyfelem nagyon ügyesen pénzé tesz szinte mindent, ami bárki számára egy kis értéket képvisel. Milliós nagyságrendben tudta kiárusítani a műszerész apuka régi szerszámait, amire sokan csak legyintettek, hogy „ugyan, egy fabatkát sem ér”. A legcsodálatosabb „útja” egy régi Orion TV-nek lett, amit egyenesen a Zene Háza vásárolt meg, egy közeljövőben nyíló kiállításához. Amikor érte jött a fiatal kiállítás tervező fiúka és elmondta, hogy mihez lesz a régi TV, elöntött a szekunder büszkeség.

A padlás után következett a földszinti rész, ahol szintén rengeteg régi bútor terhelte a tereket. Csak azokat tartottuk meg, amikre szükségünk volt a szellős berendezéshez, a többit ügyfelem eladta vagy kilomtalanítottuk.

Lefestettük az ablakokat fehérre
Lefestettük az ablakokat fehérre

Harmadik lépés: festés, szerelések, kertrendezés – három nap

A ház kívülről nagyon szép állapotban van, de belülről azért majdhogynem felújítandó kategória. Sok minden nem fér bele a költségvetésbe, de festeni muszáj. Illetve a csúnya barna ajtókat is lemázoltuk fehérre az optika kedvéért. Ahol kellett lámpákat, de minimum izzókat cseréltünk.

Festés közben arra járt a kertészem, akinek gondoltam megmutatom, hogy mondjon a kert rendberakására egy árat. Legnagyobb meglepetésemre, nemcsak, hogy elfogadható árat mondott, hanem két órán belül meg is jelent a csapatával és hip-hop rendbeszedték a kertet.

A festés, szerelés harmadik napján pedig már a dekorok nagy részét is kihoztam és elrendeztem, hogy lássam mi hiányzik még a teljes összképhez.

 

Utolsó lépés: takarítás, dekorálás – ötödik nap

Végül ügyfelem a testvérével nekiesett a takarításnak. Közben én elmentem beszerezni az utolsó hiányzó dolgokat és mindent a helyére tettem. Így készült el 5 nap alatt ennek a háznak a felkészítése. Már csak a fotózás van hátra és mehet piacra a házikó. Egy biztos, hogy még így közepes állapotúként is kitűnik az érdi kínálatból. De lássuk, hogy tudja-e az ügyfél által áhított árat?!

Fotók: Homoki István